Athenry Show Results 2019

SUNDAY, MAY 26TH2019

Showing

Young horses

Yearling colt/gelding – 1, Michael & David Egan,Mdsandyhill Sir Charles by Clonaslee Captain Cristo.2,Cyril Stephens,Burrenview Twinkle by Langans Obos Quality,3.James McWeeney,Captain Cruise .

Yearling filly – 1,Louise Cusack,Clonaslee Miss Imp by Gallant Cavalier.2.John Mulconroy Sire Yong Currabawn.3.Des McDonald Sire Cappa Aristocrat

ISA All Ireland yearling colt/gelding championship qualifier (Barryroe) –  No entries

ISA All Ireland yearling filly championship qualifier (Bridgetown) –1. Louise Cusack,Clonaslee Miss Imp,Sire Gallant Cavalier,2. John Mulconroy by Yong Currabawn

Two-year-old colt/gelding – 1,Sophia Ella Stephens,Cranny Star by Obos Quality.2.Samantha Hayes Ballyeghan Mocca,sire young Zidane,3.The Mannion Family,Elusive Emir

Two-year-old filly – 1,Dermot Gordan,Sligo Candy Boy,2.Lorcan Glynn,Crannaghmore Miss Quality,Dam Miss Cranny Lancelot,Sire Obos Quality,3. Tom Casey,Dam Cougar Sire Lancelot

ISA All Ireland two-year-old filly championship qualifier (Kildysart) – 1. ,Dermot Gordan,Sligo Candy Boy,2. Lorcan Glynn,Crannaghmore Miss Quality,Dam Miss Cranny Lancelot,Sire Obos Quality

Three-year-old colt/gelding – 1,Brendan.O’Boyle,Sire Marmus R

Three-year-old filly – 1,Tom Newell,Kilcahill Gemini,Dam Kilcahill Diamond,Sire Finical Reward,2.Liam Lynskey,D.S.Bounce Factor,3. Paul Cleary,Its Fifty Seven,Sire Sligo Candy Boy.

ISA All Ireland three-year-old championship qualifier (Bannow & Rathangan) – 1. Brendan O’Boyle,Sire Marmus R,2. Paul Cleary,Its Fifty Seven,Sire Sligo Candy Boy

ISA All Ireland three-year-old filly championship qualifier (Bantry) –1. Tom Newell,Kilcahill Gemini,Dam Kilcahill Diamond,Sire Financial Reward

Champion – Dermot Gordan,Reserve:Tom Newell

ISA The Colt Foal Championship 1. Adrian Shore,Chacoa

Breedingstock

Broodmare – 1, Suzanne Kelly,Suzies Diamond Mist,Sire,Colin Diamond,2.Adrian Shore,Sire Castle Comer Q

Colt foal – 1, Adrian Shore,Sire Castle Comer Q.

Cob, in-hand – 1,Grace Murphy,Hashtag,sire Mountain Diamond,2. Grainne Kelly,Salsa Bandito

Veteran In Hand 1. Michael Harty,Sire ,Old Vic

Irish Draughts

Yearling filly – 1, Jimmy Noone

ISA foal championship qualifier (Oughterard) – Bridget Devaney

Broodmare without foal at foot (and Michael Casey Cup) – 1, Liam Lynskey,D.S.Bounce with me baby,2.Paddy Scarry,Mountain Lady,Dam Clover Derrada,Sire Mountain Diamond,3.The Mannion Family,Windgap Callin,Dam Windgap Tara,Sire Windgap Blue

Broodmare/foal combination – 1, Des Mcdonnell,Clewbay Countess,Sire Cappa Aristocrat,2.John Bracken,3.the Mannion Family,Lackagh Windgap,Sire,Windgap Blue,

ISA Breeders Championship(Mohill) 1.Domnic Cassidy,Midnight Hero,Dam Holly River,Sire,Clonakilty hero.2.John Bracken

Champion – Des Mcdonnald,Clewbay Countess,sire Cappa Aristocrat,Reserve,John Bracken

Coloured pony – 1,Lyndon Lydon,MRC Nemo,2.Frank Flannery,Coby,3.Natasha Hayze,The white Beauty,Sire Quansboro Jim

Coloured cob – 1, Grainne Kelly,Salsa Bandito,2. Neil Leonard,Ted,3.Frank Flannery,Coby

Champion – Grainne Kelly,Salsa Bandito

Ridden horses

Small hunter – 1, Ann Nickson,Its Miller Time,sire Prince of thieves,2.Emma Parker,Puissance Emperor,3.Kate Mcmahon,Inisfaith

Cob in hand  -1.Grace Murphy,Hashtag,sire Mountain Diamond,2.Grainne Kelly,Salsa Bandito

Cob Undersaddle rider any age 1.Kayla Costello,MJC Nephin,2.Grace Murphy,Hashtag,3.Colie DeLapp,Alexie.

Lightweight Hunter – 1,Johnny Stafford,Major Malone,2.Imelda Shaughnessy,Chantilly Purdita,3.Caroline Clancy,Sliabh Cull in Diamond.

Middleweight hunter – 1,Anthony Gill,Sire OBOS Quality,2. Jean O’Connor,Flagmount ViewRID,dam Lissinard Maud,Sire Diamond Design

Heavyweight hunter – 1 Kieran Ryan,Cruising Mate

Irish Draught – 1, Grace Murphy,Capa Ranger,2.Kayla Costello,MJC Nephin,3.Caroline Clancy,Sliabh Culin Diamond

Champion – Johnny Stafford,Major Malone,Reserve,Grace Murphy,Cappa Ranger

Connemara ponies

Yearling colt/gelding -1.Henry O ‘Toole,Castle Nero,Dam Castle Urchin,Sire Glencarrig Knight 2.Pat Rabbitte,Gneevabrac Cascade,Dam Gneevbrac Belle,Sire Monaghanstown Prince 3. Thomas Mcdonagh,Caherlistraine Hillary,Dam Macs Star,Sire Moyvoon Star

Yearling filly -1. Eleanor Curran,Ballyare Lady,Dam Ballywire Bernie,Sire Glencarrig Knight 2.Dermot & Lauren Keirns,Lankill Lucia,Dam Dolly,Sire Rogaire Na Locha 3.Val Noone,Crusheen Daras Nancy,Dam,Crusheen Gipsy,Sire Gurteen Dara

Two-year-old colt/gelding -1, Kieran McGrath ,Inbhear Louis,Dam Coral Holly,Sire Glencarrig Knight 2. Noel Nee,Doonreaghan Pat,Dam,Rosmeen Rostuff Lady,Sire Glencarrig Knight.3.Roisin Gannon,Roohulla lad,Dam Dohulla Mystery Girl,Sire Cornarone Hazylad.

Two-year-old filly – 1, .Peter Keane,Cregduff Emily,Dam Cregduff Fidelma,Sire Dreembad Fletcher Moss 2. Tommy Hickinston,Rosscon Movie Star,Dam Omey Aurora,Sire Hazy Match 3.Grace McMahon.

Colt or Gelding three year old and over – 1.Gerry Martin,Killea Legend,Ashbrook Beaut,Killea Island.2,Ronan  Nee,Fernville Gladiator,Ross Castle Hazel,Coosheen Stormboy

Gelding Three-year-old and over – 1, Martin Coyne & Cathy Snow,Bridgos Knight,Dam An Lady Beag,Sire Glencarrig Knight 2.Gayle Farrell,Woodford Diamond,Dam Corclough Treasure,Sire Kilmore Diamond 3.Deirdre O’Laoi,Clonmoylan Uisneach,Dam Venus,Sire Larekens Cascade Dawn

Three-year-old filly qualifier (Ballinasloe) – 1, .Cathal Dunne,Black Molly,Dam Fair Ruby,Sire Clonberne Boy 2. Ray Halpin,Rosedale Elsia,Dam Roundstone Meave,Sire Drumbad Fletcher Moss 3. Dara Heanue,Gurteen Annie,Dam Gurteen Eimir,Sire Glencarrig knight.

Three year old mare – 1.Elenor Curran,Glencarrig Sea Breeze,Glencarrig Scarlett,Glencarrig Knight,2.Cathal Dunne,Black Molly,Fair Ruby,Clonberne Boy.3,James Naan,Tullanna Lisabelle,Kilbride Pearl,Hazy Match

Junior champion – Elenor Curran, Reserve,Gerry Martin

Four to Seven-year-old mare – 1,Katie Curran,Glencarrig Princess Katie,Clencarrig Princess,Glencarrig Prince,2.Ray Halpin,Saoise Callin,Clough Brack Lilly,Ben Ban Cracker Jack,3.P.J.Watson,Rossan Hazy Mist

Eight to 12-year-old mare – 1, Damien Gorhem,Doonhill Misty Dawn,April Dawn Lady,Currachmore Cashel,2.Patrick Kearns,Loughmore Suzy,Hazy Rebel,Linsfort Barney.3,P.J.Watson

13-year-old, and over, mare – 1, Keiran McGrath,Little May,Aran Jessica,Glencarrig Lexus.2,Nicola Carthy,Be my Star.3,Peter Caolfhinn O’Malley,Glenlo Lady,Zody Windsor,Laerkens Cascade Dawn

16-year-old, and over, mare 1. 1 Fiona Grimes,Lishin Star,2.Connor Dunne,Owens Lady,Shalo,Ardgainne Boy,3.Grace McDonagh, ,Killmeen Jane

Bay mare – 1.Aine O’Callahan,Glenford Lola

Filly foal – 1, Rachel Byrne,Hillside Rose,Gurteen Dara.2,Maria Griffin Folan,Teach Mor Rosie,Clover Hill PrincessJade,Thorgal De L’Aubiere

Colt foal – 1, Sean Connery,Loughmore Johnny,Winecrft Hero,Brooklodge Buster.2,Patrick Kearns,Brocklodge Freddie,Loughmore Sizy,Brocklodge Buster.3.Fintan Cosgrove,Knockmoy Clooney,Cooleshall Kaspovy,Rineen Robbie.

Young handlers – 1 Connor Dunne,Owens Lady,Shalo,Ardgainne Boy.2,James Grimes,Lishin Star.3,Alicia Richardson,Tooreeny Trigger.

Stallion – 1,Joe Burke,Banks Square DoDo,Telgstrup Doke.2,Patrick Geoghegan,Rocklawn Bravehead,Robins Pet,Newtown Pedro.2,Thomas Grimes,Bunowen Paddy

Supreme champion – Katie Curran,Reserve, Joe Burke

Ponies

Hunter pony lead rein – 1,Eoghan Egan on Morwyn Bronze Aristocrat.2,Nicole Shaughnessy on Little J Shaughnessy.3.Jennifer Fennell on Beros Sian

Family pony lead rein – 1, Jennifer Fennell on Beros Sian.2.Ciara Geoghegan on Vanilla,3.Leah Hillary on Woody

County Galway Hunt Pony Club lead rein – 1. Ciara Geoghegan on Vanilla.2.Harry Murphy on Stewart.3.Liam Carthy on Dodger

Ridden show pony 128cms,  – 1, Deirdre Coyne, Morwyn Bronze Aristocrat.2.Kate Lawlor,Barkway Clemantine.3.Caroline Crosby,Classic Rath prince

Ridden Connemara 4yrs old and over rider u 16 -1.Camilla Coyne,Bridgos Knight,An Lady Beag,Glencarrig Knight.2.Kitty Concannon,Shanover Lard,Larchfield Lass,Bunowen Bobby.3.Doireann Clancy

Ridden Connemara 4yrs old and over rider over 16- 1. Nicola Carty,Be My Star,2.Michael Harty,Animal,3.Katie Smyth

Intermediate Show Hunter 158cms rider u 25– 1. Leila Oakman on Its Miller Time.2Ciara Connolly,Oxview max.3.Alannah Glynn on Castletaylor Clio

Intermediate Show Hunter 153cms rider u 20 -1.Ivan Ryan,Loughnageer Fred.2.Alannah Glynn on Castletaylor Clio.3.Hannah O’Brien on Archie

Intermediate Show Hunter 143cms rider u 25 – 1.Chloe Glynn on Yealand Pilgrim.2,Caroline Crosby on Classic Rath Prince.3Lyndon Lydon on MRC Nemo

Open & Novice 133cms Rider u 17– 1.Penny Kelly on Mondella.2.Jordan Murphy on Lucifer.3.Deirdre Coyne on Morwyn Bronze Aristrocrat

Champion Show Hunter Pony – 1.Chloe Glynn,Reserve,Penny Kelly

Shown In Hand filly/gelding not exceeding 128cms-1.Gerry Fennell,Brookhall Elizabeth.2.Deirdre Coyne,Morwyn  Bronze Aristrocrat.3.J.P.Rogan,Lambay Sahslachon

Shown In Hand filly/gelding not exceeding 148cms– 1.Chloe Glynn,Yealand Pilgrim.2Morgan Flaherty,3.Justine Gaddious,Gentle Holly

Young handlers 8yrs-13yrs- 1, Deirdre Coyne,Morwyn  Bronze Aristrocrat.2.Lillian White,Hunter,3. Morgan Flaherty with Dinky

Young Handlers 13-17yrs-1.Caroline Crosby Lisnaobsha Nikiao.2.Ava Horan,Lady Togher.3.Keira Dempsey

Working hunter

Mini champion – Imelda Lynch.Reserve Charlotte Kelly

Ridden Connemara Championship – Ciara Connolly.  Reserve Jane Field

Working Hunter Championship – Penny Kelly Reserve Camron O’Neill